Lokata Dominanta Forte w Dominet Banku

4 minut(y)

Pod koniec 2002 r. Dominet Bank dysponując względnie niewielką bazą stacjonarnych oddziałów (w tym czasie ok. 90 placówek) rozpoczął intensywną kampanię promocyjną swojej wysokooprocentowanej lokaty temirnowej Dominanta Forte. W tym celu oferował założenie lokaty nie tylko za pośrednictwem własnej strony internetowej, ale też nawiązał współpracę z pasażem finansowym Wirtualnej Polski.

Jak mówił wówczas przedstawiciel banku:

“Oferujemy bardzo atrakcyjną lokatę i chcemy dotrzeć z nią do maksymalnie szerokiego grona Klientów. Dzięki współpracy z takim partnerem jak Wirtualna Polska możemy zaoferować Internautom dostęp do najatrakcyjniejszych produktów Dominet Banku. Rozpoczynamy naszą współpracę od Dominanty Forte, czyli wysoko oprocentowanej lokaty terminowej. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce uda nam się poszerzyć naszą współpracę z Wirtualną Polską o kolejne produkty z naszej oferty.”

Po kilku miesiącach do grona pośredników w sprzedaży lokaty dołączył Onet. Współpraca pomiędzy Onetem i Dominet Bankiem dotyczyła sprzedaży lokat terminowych w połączeniu z promocją firmy i jej produktów. Na stronach serwisu użytkownicy portalu mieli również dostęp do informacji o Dominet Banku i jego produktach. Zakładanie lokaty Dominanta Forte przez Internet łączyło w sobie kilka pożądanych przez internautów zalet: najwyższe na rynku oprocentowanie, uproszczoną procedurę oraz wysokie bezpieczeństwo operacji. Dane klientów z internetowego wniosku były zabezpieczone zgodnie z obowiązującym standardami, a wpłata środków na lokatę i ich zwrot odbywały się przelewem. Dokumenty potrzebne do założenie lokaty zostawały wysyłane bezpośrednio do domu klienta. Wpłata środków i ich zwrot wraz z odsetkami po okresie lokaty również nie wymagał wizyty w banku.

Dominet Bank zanotował w ciągu sześciu miesięcy wzrost bazy depozytowej o 50%. Zostało to osiągnięte m.in. dzięki umożliwieniu klientom zakładania lokaty terminowej Dominanta Forte przez Internet oraz poprzez promocje w portalach WP i Onet. Do listopada 2003 r. do Dominet Banku wpłynęło ponad 1300 wniosków od internautów. Średnia wartość lokaty zakładanej on-line przekraczała 20 000 PLN. Dominet Bank był wówczas jednym z nielicznych banków na polskim rynku, które umożliwiły klientom założenie lokaty przez Internet bez stosowania skomplikowanych procedur.

Z początkiem 2007 roku Dominet Bank po raz kolejny mocno zaangażował się w promocję swojej czołowej lokaty terminowej pod nazwą Dominanta Forte. W raporcie Gazety Prawnej opublikowanym 23 stycznia 2007 roku Dominanta Forte została uznana za najlepszą lokatę oferowaną na polskim rynku. Klienci, którzy założyli lokatę mogli skorzystać z oprocentowania kształtującego się na poziomie 4,5%. Dominanta Forte była dostępna dla klientów już od tysiąca złotych, przy czym najkrótszy okres utrzymywania lokaty to miesiąc, a najdłuższy - rok.

Promocji trwającej do 31 marca 2007 towarzyszyły dodatkowe atrakcje organizowane w placówkach Dominet Banku. Dzieci, które odwiedziły razem z rodzicami placówkę Dominet Banku mogły wziąć udział w zabawie rysunkowej i otrzymać upominek. Każda osoba, która w okresie promocji założyła lokatę otrzymywała świnkę skarbonkę.

Główne cechy lokaty Dominanta Forte:

  • Dominanta Forte jest dostępna w wersji 1-, 3-, 6- i 12-miesięcznej.
  • Wysokość oprocentowania jest uzależniona od długości lokaty i wysokości wkładu.
  • W przypadku lokaty powyżej 10 tysięcy złotych na okres 12 miesięcy oprocentowanie stałe sięga 4,5%.
  • Lokatę można założyć w jednej z ponad 160 placówek banku lub przez internet – składając wniosek i dokonując przelewu na konto lokacyjne wskazane w umowie lokaty.
  • Lokata dostępna jest w oprocentowaniu stałym i zmiennym.
  • Wypłata odsetek po okresie lokaty.
  • Minimalna kwota lokaty – 1 000 zł.

W związku z dużym zainteresowaniem jakim cieszyła się lokata Dominet Bank S.A. przedłużył termin obowiązywania promocji oprocentowania lokaty Dominanta Forte. Klienci, którzy skorzystali z lokaty w terminie do 29 czerwca 2007 roku ciągle mogli liczyć na atrakcyjne oprocentowanie - w przypadku 6-miesięcznej lokaty w wysokości od 10 tys. złotych 4,40% w skali roku, a w przypadku lokaty rocznej – na 4,50%.

Pod koniec 2007 roku Dominet Bank podniósł oprocentowanie lokaty terminowej Dominanta Forte, dzięki czemu stała się ona najwyżej oprocentowaną lokatą na rynku w kategorii lokat rocznych o minimalnej wartości 1000 zł. Oprocentowanie Dominanty Forte ustalane jest według stałej lub zmiennej stopy procentowej i zależy od wysokości wkładu oraz długości lokaty. Inwestując pieniądze na rok klient mógł liczyć aż na 6% zysku (przy stałym oprocentowaniu lokaty). Wypłata odsetek następowała zgodnie z dyspozycją klienta - w formie gotówki lub przelewu, po upływie całego terminu lokaty. Zwiększyła się także liczba placówek Dominet Banku, teraz lokatę Dominanta Forte można było otworzyć w ponad 170 placówkach na terenie całego kraju lub załatwiając wszystkie formalności przez Internet.

Jak mówił ówczesny dyrektor pionu sprzedaży detalicznej Dominet Banku:

“Podwyższając oprocentowanie Dominanty Forte chcieliśmy pokazać naszym klientom, że również „bezpieczne” inwestowanie, jakie zapewniają lokaty bankowe, może być atrakcyjną formą pomnażania pieniędzy. Podstawową zaletą Dominanty Forte, obok najwyższego oprocentowania na rynku, jest bowiem brak ryzyka związanego np. z wahaniami kursów akcji. Dodatkowo, wszystkie lokaty Dominet Banku posiadają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co zapewnia naszym klientom jeszcze większe bezpieczeństwo”.

Od 28 marca 2008 r. oprocentowanie dwunastomiesięcznej lokaty Dominanta Forte wynosiło już 6,5%, czyli o 0,5 pp. więcej niż do tej pory. Bank podniósł też oprocentowanie lokat trzy- i sześciomiesięcznych o stałej stopie procentowej - każdej o 0,3 pp. Ponadto sam Dominet Bank zwiększył liczbę stacjonarnych placówek w których można było założyć lokatę do 210.

Okres wakacyjny przyniósł kolejną podwyżkę oprocentowania. W ten sposób oprocentowanie dwunastomiesięcznej lokaty Dominanta Forte dla kwoty powyżej 100 tys. zł wynosiło już 7,3% i było wyższe od dotychczasowego o 0,8 pp. Z kolei oprocentowanie lokat dwunastomiesięcznych dla kwot w przedziale od 1000 do 99.999,99 wzrosło do 7,1% - czyli o 0,6 pp. Dla kwot z przedziału do 99.999,99 zł oprocentowanie lokat miesięcznych, kwartalnych i półrocznych wzrosło o 0,5 pp. Dla kwot powyżej 100.000 zł oprocentowanie lokaty miesięcznej wzrosło o 0,6 pp., kwartalnej o 0,8 pp., a półrocznej o 0,7 pp.

Rodzaj oprocentowaniaTermin lokatyOprocentowanie dla kwot z przedziału
do 9.999,99 złod 10.000,00 zł do 99.999,99 złod 100.000,00 zł
Stopa stała1 miesiąc5,005,005,10
3 miesiące5,805,806,00
6 miesięcy6,306,306,50
12 miesięcy7,107,107,30
Stopa zmienna3 miesiące3,854,104,20
6 miesięcy3,954,204,30
12 miesięcy4,054,304,40

Informacja o lokacie Dominanta Forte ma charakter archiwalny. Dominet Bank latem 2009 r. został przejęty przez Fortis Bank, a marka Dominet wkrótce zniknęła z rynku.

Zostaw komentarz